Зададохме най-важните въпроси, които касаят подаването на годишна данъчна декларация, когато сте работили на граждански договор, към счетоводна къща „Гарита“. СК „Гарита“ е основана в средата на деветдесетте години и от тогава насам работи както с физически, така и с юридически лица, които имат нужда от счетоводно, данъчно и ТРЗ обслужване. Кантората има натрупан опит в най-различни сфери – от производство на пластмасови изделия, през отглеждане на риба и рибни култури, до лица, изпълняващи свободни професии (адвокати, брокери на недвижими имоти, преводачи и др.)
Пейо Петришки е част от „Гарита“ от 2019 година и в качеството си на съдружник е отговорен за бизнес процесите и дигитализацията в счетоводната кантората. Към него се обърнахме за отговор на въпросите, които вълнуват преводачите, които попълват данъчна декларация.
Защо трябва, когато си на граждански договор, да подаваш данъчна декларация
Когато извършва дейност извън трудови правоотношения, т.е. не по трудов договор, лицето трябва да подаде информация към държавата за получени доходи. Това се прави чрез подаване на годишна данъчна декларация. Това се отнася за физически лица, които работят на граждански договор и получават средства по сметка за изплатени суми, и за лица на свободна професия, които издават разписка или фактура за извършената от тях услуга.
Годишната данъчна декларация се подава веднъж годишно за изминалата година. Срокът за подаване на ГДД е до края на месец април.
Какви документи трябва да се подготвят
За да се подаде ГДД е необходимо да се съберат всички документи за получените доходи през изминалата календарна година. В зависимост от трудовите правоотношения това може да са сметки за изплатени суми, разписки, фактури, служебна бележка за получени доходи за изминалата година. В случай че разполагате с КЕП или РИК на НАП можете да проверите необходимата информация в портала на НАП след 28.02., когато е срокът тази информация да бъде обявена от работодателите.
Какво ще се случи, ако не се подаде данъчна декларация
Ако пропуснете да подадете ГДД в срок или изобщо не я подадете, от НАП предвиждат глоба до 500 лв. или до 1000 лв. при системно нарушение например, ако не сте подали за 2 поредни години.
Имайте предвид, че куриерските фирми също подават информация към НАП за преведените от тях суми към физически и юридически лица. Затова, ако сте използвали куриерски услуги с наложен платеж или паричен пощенски превод, важно е да се съобрази дали и как тези доходи трябва да бъдат декларирани.
Как може счетоводна къща „Гарита“ да помогне на преводачите на хонорар на агенция за преводи „Олтранс“
СК „Гарита“ може да изготви и подаде ГДД от ваше име. В случай че имате въпроси, можете да се възползвате от първа безплатна консултация с Пейо Петришки на посочения по-долу имейл.
Бонус съвет от г-н Петришки
Годишните декларации за физически лица се подават с 5% отстъпка от дължимия данък до края на месец март.
За контакт:
Пейо Петришки